TIPY NA VÝLET

            

Přímo ve městě se nachází veškerá občanská vybavenost - banka (ČS), pošta, několik bankomatů (ČS, GEMB, KB), restaurace, rychlé občerstvení, obchody, supermarkety (LIDL, Penny Market)

  

Nedaleko centra města se nachází sportovní hala, která nabízí možnost zahrát si badminton, basketbal, florbal, kopanou, házenou, ping-pong, tenis. Součástí jsou rovněž venkovní antukové kurty na volejbal a nohejbal.

  
 

Městské koupaliště je situováno v severní části města - nedaleko centra. Areál koupaliště byl celkově obnoven a v roce 2002 zpřístupněn veřejnosti. 

        
Skalní vyhlídka "Jehla" je dvouvrcholový čedičový kopec vypínající se nad Českou Kamenicí. Upravená stezka vede na malé vyhlídkové skalisko se zábradlím, zpřístupněné roku 1879. V roce 1885 postavil českokamenický okrašlovací spolek u výstupu na Jehlu chatku, která však dnes již neexistuje. Cesta na Jehlu vede kolem skal se sloupcovitým rozpadem čediče, mělkou prohlubeninou zvanou Trpasličí pánev. 
  
Hrad nad Kamenicí představuje typickou pevnostní architekturu období husitských válek. Vznikl jistě po roce 1423 a nejspíše za vlády Zikmunda z Vartemberka, který Kamenici držel v letech 1428 až 1438. Roku 1997 byla schválena stavba vyhlídkové věže kterou provedl stavitel Karel Klouda roku 1998. Hrad je volně přístupný.
   
 

Pravčická brána v nedalekém Hřensku je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Návštěvníci mohou obdivovat její krásu z okolních vyhlídek nebo posedět přímo pod tímto pískovcovým gigantem.

  
Sklářské muzeum v nedalekém Kamenickém Šenově nabízí návštěvníkům kromě prohlídky stálé expozice také krátkodobé výstavy z historie a současného sklářského umění.
  
Národní přírodní památka Panská skála (německy: Herrnhausfelsen) je geologická lokalita, na které se nacházejí kamenné varhany vzniklé sloupcovou odlučností čediče při tuhnutí magmatu, které bylo obnažené vlivem lidské těžební činnosti do současné podoby. Nachází se na katastru obce Prácheň, dnes součásti města Kamenický Šenov. Existence památky byla zpopularizována pohádkovým filmem Pyšná princezna z roku 1952. Také při natáčení Francouzského filmu o kouzelníkovi Merlinovi v roce 2011.
  
Sklářské muzeum v Novém Boru sleduje vývoj sklářské průmyslové výroby na Novoborsku, neopomíjí dokumentovat činnost ateliérů místní sklářské školy a věnuje pozornost individuální tvorbě sklářských výtvarníků. V roce 1994 byly obnoveny sklářské soutěže a nejúspěšnější práce účastníků jsou zařazovány do sbírek muzea k prezentaci a trvalému uchování.
  
Zámek Děčín ležící na skalním ostrohu nad soutokem Labe a Ploučnice patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Během staletí sloužil jako opěrný bod českého knížete, vojenská pevnost či sídlo několika významných rodů. Díky rozsáhlé rekonstrukci se dnes zámku navrací jeho bývalá krása. Návštěvníci se mohou projít bývalým apartmá majitele zámku, potěšit se krásným výhledem na město a nechat se okouzlit neopakovatelnou atmosférou Růžové zahrady. 
     
V Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků - Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie. Všechny tři stavby spojuje míšeňský šlechtický rod Salhausenů, který přišel do Čech na počátku 16.století a v duchu saské renesance zde rozvinul významné stavební aktivity.
  
Kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní "sklářské lokálce" z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět. Historický motoráček řady M 131.1302, přezdívaný „hurvínek,“ vás odveze po muzejní trati pod úbočím Zámeckého vrchu do sklářského města Kamenický Šenov, kde můžete navštívit sklářské muzeum či se vydat pěšky k legendární Panské skále, kde se natáčela pohádka Pyšná princezna.
  
2. nejstarší železná rozhledna v ČR, kulturní památka rozhledna na Studenci byla obnovena a v roce 2009 slavnostně otevřena. Nachází se v Lísce u České Kamenice.
  
Málokdo by hádal, že v Novém Oldřichově na Českolipsku - necelé tři kilometry od Kamenického Šenova, najdeme Hasičské muzeum. K vidění je nepřeberné množství historické požární techniky, vybavení a pomůcek, ale i legrácek a hraček. Najdou se tu i naprosté rarity. To musíte vidět...
     
Na řece Kamenici najdete hned několik soutěsek, nacházejících se blízko obce Hřensko. Nejprve najdete po toku řeky Srbskokamenickou soutěsku, dále soutěsku Ve Strži za Dolským mlýnem a poté již dvě nejslavnější – Divokou a Edmundovu. Edmundova dříve nesla název Tichá. Srbskokamenická soutěska (dříve Ferdinandova) je hlubokým kaňonem mezi skalami z pískovce.
        
Zřícenina bývalého mlýna je k vidění na romantickém místě v kaňonu říčky Kamenice. Mlýn je známý hlavně z natáčení pohádky Pyšná princezna. Okolí mlýna a říčky Kamenice je velmi okouzlujícím místem. V létě paprsky slunce prostupují hustými korunami stromů, v křišťálově čisté vodě uvidíte velké množství ryb a celé místo Vás vtáhne jako do pohádky.
        
Na vrcholu Dymníku stojí rozhledna, která má velmi zajímavý osud. Nepostavil ji žádný turistický spolek, ani obec, ale soukromá osoba. Konkrétně radní města Rumburka August Wenschuch, který se tak rozhodl oslavit své šedesáté narozeniny a zároveň odchod do důchodu. Její stavbu, která byla dokončena roku 1896, financoval celou ze svých peněz. Od roku 1895 se na Dymníku nachází také restaurace.
        
Nejvýznamnějším kruhovým výhledovým bodem Děčínského Sněžníku je 33 m vysoká kamenná rozhledna z roku 1864, jedna z nejstarších na území ČR. V roce 1992 prošla zchátralá a uzavřená věž celkovou rekonstrukcí a byla znovu zpřístupněna veřejnosti. Při rozhledně se nachází bufet a horská chata a malé jezírko, vrchol hory je z několika směrů přístupný turistickými značenými cestami.
 
 

Kontakt

Náměstí Míru 123
407 21 Česká Kamenice
Mobil: +420 608 95 85 95
E-mail: ubytovani@penzionkoudela.cz

Facebook

immediate core